Strona główna > Konferencje, Microsoft, Osobiste > Lubelskie Dni Informatyki 2009 – relacja

Lubelskie Dni Informatyki 2009 – relacja

Lubelskie Dni Informatyki to wydarzenie, które odbyło się w tym roku już po raz drugi. Konferencja była skierowana przede wszystkim do pasjonatów informatyki z całej Polski. Konferencja miała służyć jako forum wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z informatyką, między autorytetami w tej dziedzinie, a słuchaczami – tworzyć płaszczyznę kontaktu między uczestnikami o podobnych zainteresowaniach.

Z każdym rokiem jest trudniej, ale i tym razem udało nam się zorganizować świetne wydarzenie. Na prawdę wszyscy organizatorzy zrobili wszystko by uczestnikom się podobało. Każdego dnia od wczesnych godzin rannych tworzyła się kolejka do rejestracji na to wydarzenie:

Wykłady to nie wszystko, osoby uczestniczące w naszym wydarzeniu mieli świadomość tego, że w każdej chwili mogą wylosować jedną z nagród ufundowanych przez naszych sponsorów.

W tym roku było bardzo dużo wykładów nie związanych z technologiami sponsorów. Każdy więc mógł wybrać interesujący go temat i przyjść na to wydarzenie. Wiele wykładów było bardzo praktycznych, na przykład Daniel Plawgo, który przyjechał do nas aż z Olsztyna poprowadził wykład o narzędziach ułatwiających pracę grupową studentom- czyli mówił o takich narzędziach, które można używać za darmo.

Pierwszego dnia pierwszy wykład poprowadzili dla nas przedstawiciele firmy Kasperky Polska. Sesja niezwykle praktyczna, pokazująca jak działają wirusy na naszych komputerach i jak bezradni możemy się stać po ataku złośliwego oprogramowania. Celem prezentacji było zaprezentowanie jak usunąć z maszyny wirusa nie mając oprogramowania antywirusowego. Zadanie nie łatwe jak się okazało, ale w bardzo przystępny sposób pokazane na przykładzie kilku wirusów.

Drugi wykład Eugeniusza Licznarowskiego z firmy Microsoft miał za zadanie pokazać słuchaczom jak zmienia sie firma Microsoft. Pokazał ile błędów popełniła firma tworząc poszczególne wersje pakietu Office i jak zmienił się tok myślenia w ostatnich latach. Bardzo ciekawe były przykłady badań przeprowadzanych na użytkownikach pakietu, które w efekcie końcowym przyczyniły się do powstania tak zwanej wstążki, czyli elementu interfejsu który znamy z najnowszego pakietu Office.

Trzeci wykład dotyczył marketingu internetowego. Prelegent pokazał wszystkie najważniejsze aspekty reklamowania naszej strony w Internecie, elementy o których nie można zapominać oraz poradził nam jak nie wydać majątku na to byśmy stali się rozpoznawani w branży IT.

Ostatni już wykład pierwszego dnia mówił o pozycjonowaniu naszych stron w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie dotychczas kojarzyło mi się z magicznymi sztuczkami i technikami, które są znane tylko wybranym. Nadal tak uważam, ale teraz wiem, na co muszę uważać i jak choćby w podstawowym stopniu pomóc mojej stronie we własnym zakresie usług.

Drugi dzień konferencji otworzył wykład Macieja Lisa dotyczący Botnetu. Od samego początku kiedy Maciek się do nas zgłosił ciekawiło mnie co pokaże. Maciek bardzo rzeczowo przedstawił temat, robiąc przy okazji wielkie SHOW. Bardzo podobał mi się ten wykład, i publiczności też- świetna zabawa i bardzo poważny temat w jednym.

Ja też miałem swoje 5minut podczas tej konferencji (a raczej 60min + 10min o które przedłużyłem) gdzie opowiedziałem o Windows Azure. Podobny wykład miałem w Gdańsku parę dni wcześniej. Moją ideą było uświadomić słuchaczom jakie problemy mogą nas spotkać podczas projektowania architektury sprzętowej i programowej dla naszego rozwiązania. Przeszliśmy przez kilka możliwych scenariuszy możliwych rozwiązań podsumowując, które jest tańsze w utrzymaniu i lepsze z punktu widzenia firmy:

Następny wykład poprowadził Mariusz Kędziora z firmy Microsoft. Zaprezentował on trendy w wirtualizacji, oprogramowanie, które pozwala nam na łatwe wirtualizowanie naszej infrastruktury serwerowej oraz metodologie utrzymywania serwerów cały czasy online, nawet wtedy kiedy któraś z maszyn utrzymujących serwery wirtualne padnie. Nie wiedziałem, że jest technika, która umożliwia szybkie przeniesienie maszyn z jednego fizycznego serwera na drugi w czasie awarii…

Przedostatni wykład poprowadził Grzegorz Rycaj z firmy Billennium. Wykład był AJAX Tips & Tricks. Mi bardzo się podobały praktycznie przykłady zastosowania AJAX oraz bardzo dobrze wyjaśnione możliwe pułapki podczas stosowania tej technologii. Dzięki tej prezentacji już wiem co muszę poprawić w swoich rozwiązaniach.

Ostatni wykład poprowadził Jakub Kądziela o Silverlight 3.0. Obecnie na rynku rządzi Silverlight 2, który już jest dość innowacyjny, podczas tej sesji mogliśmy się dowiedzieć jak jeszcze dużo jest do zrobienia i jaki krok milowy w tym segmencie rynku został postawiony dla najnowszej wersji środowiska. Wszystkim umiejącym .NET polecam zapoznanie się z Silverlight. Dużo świetnej zabawy.

Trzeci dzień zapoczątkował Paweł Wasilewski, który przyjechał do nas aż z Poznania. Mówił o tym jak w prosty sposób można rozszerzyć swoją stronę o usługi Live. Pokazał między innymi mechanizmy logowania się na stronie przez profil Live oraz jak można umieścić na swojej stronie mapę i zaprogramować proste interakcje z nią.

Tobiasz Koprowski, który przyjechał do nas z Wrocławia, mówił o wysokiej dostępności SQL Server. Wykład choć wydawał się bardzo skomplikowany (temat na to wskazywał) okazał się jednym z najlepszych na całej konferencji. Bardzo ciekawe anegdoty oraz wiele ciekawych praktycznych porad sprawiły, że ta sesja bardzo mi się spodobała, i raczej nie tylko mi z tego co widziałem na ankietach konferencji:

Ostatni wykład był poprowadzony przez Rafała Nagrodzkiego, który zaprezentował możliwości ukrywania danych w plikach JPG. Sesja była połączeniem praktycznego wywodu na temat zastosowań takiego rozwiązania i technicznym wyjaśnieniem mechanizmów jakie musimy zawrzeć w swojej aplikacji by móc korzystać z tej funkcjonalności.

Jak widzicie było bardzo dużo sesji. Były osoby, które przetrwały z nami aż trzy dni, byli na każdym wykładzie. Było widać po nich zmęczenie, ale oni się nie poddawali bo kolejna okazja by zobaczyć tak znakomitych prelegentów w dużej mierze z poza Lublina może nadarzyć się dopiero za rok!

Osoby spragnione chwili wyciszenia i odpoczynku mogły w każdej chwili wybrać się na dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i podziwiać piękną przyrodę…i przesiadujące tam osoby 🙂 Wielu naszym prelegentom z poza miasta ten element szczególnie utkwił w pamięci.

Podsumowując chciałbym podziękować wszystkim organizatorom, to dzięki Wam i Waszemu uporowi udało się zorganizować po raz drugi tak świetne wydarzenie w naszym mieście. Mam nadzieje, że nie zraziliście się do ogromu prac i za rok zrobimy jeszcze lepsze wydarzenie.

Zapraszam wszystkich na stronę http://lubelskiedniinformatyki.pl  gdzie już niedługo będą zmieszczone wszystkie prezentacje naszych prelegentów a w ciągu dwóch miesięcy prezentacje wideo.

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: