Strona główna > .NET, Azure, Microsoft > Nasza pierwsza aplikacja w chmurze- Windows Azure + ASP.NET

Nasza pierwsza aplikacja w chmurze- Windows Azure + ASP.NET

Podstawowe informacje

O tym czym jest Windows Azure, oraz dlaczego warto się zainteresować platformą pisałem już tutaj. Nie chciałbym w tym artykule pisać o tym jeszcze raz, choć wiele zmieniło się od umieszczenia poprzedniej publikacji to na aktualizację informującą o aspektach biznesowych i ogólnym działaniu rozwiązania przyjdzie jeszcze trochę poczekać- wszystko się dynamicznie zmienia.
Na początku roku 2010 Microsoft ogłosił oficjalnie start komercyjnego użytkowania platformy Windows Azure, jednak tak na prawdę realnie wszystko wystartuje w kwietniu, ale płacić będzie trzeba od lutego. Teraz jedynie użytkownicy wersji CTP (Client Technology Preview) mogą zgłaszać chęć migracji swoich kont na wersję “pełną” czyli płatną.

Zarządzanie usługą przez WWW

Na stronie www.azure.com możemy się zapisać do systemu i korzystać z możliwości wysyłania aplikacji czy baz danych do “chmury”. Niestety jak sprawdzałem dzisiaj pozostała już tylko opcja zapisu komercyjnego, czyli mamy przycisk BUY zamiast TEST. W takim razie osoby, które zdążyły zapisać się wcześniej jeszcze mają szczęście i przynajmniej do lutego nie będę musiały płacić, a potem? Okaże się.

Jeżeli mamy konto możemy się zalogować do usługi wchodząc na stronę http://windows.azure.com . Po zalogowaniu widzimy wszystkie aktualnie dodane projekty

Jak widać na załączonym obrazku prócz usługi Windows Azure możemy mieć także dostęp do SQL Azure oraz AppFabric. Omówienia tych usług można oczekiwać w niedługim czasie na tym blogu.

Visual Studio, czyli od zera do chmury?

Microsoft wydał narzędzia do tworzenia aplikacji dla Windows Azure dla Visual Studio 2008 oraz Visual Studio 2010 Beta 2, lecz ze względu na popularność “Bety” pokaże to na przykładzie najnowszej dostępnej wersji.

Pomocne nam będą:

  • Visual Studio 2010 Beta 2
  • Windows Azure Tools – link

Po zainstalowaniu Visual Studio 2010 i Windows Azure Tools jesteśmy gotowi do stworzenia pierwszego projektu:

W oknie wybieramy język dla którego piszemy rozwiązanie (tutaj C#) oraz elementy, które ma zawierać nasz projekt w chmurze. Ja wybieram najprostszą wersję czyli tylko WebRole – który jest stroną internetową. Mamy do wyboru WebRole w wersji ASP.NET i ASP.NET MVC2 oraz CGI czyli możemy zaprząc do działania na przykład PHP. Dodatkowo możemy wybrać takie elementy jak Webserwis (w WCF), WorkerRole czyli kod potrafiący wykonać zadania w tle (np: rozsyłanie e-maili aktywacyjnych konta).

Stworzony projekt różni się od zwykłego projektu ASP.NET choćby dwoma plikami konfiguracyjnymi:

  • ServiceConfiguration.cscfg – to plik, w którym określamy ilość uruchomionych instancji naszej aplikacji na serwerach
  • ServiceDefinition.csdef – to plik, w którym określamy dane dla serwera utrzymującego naszą aplikacje, między innymi role jakie używamy oraz opcje konfiguracyjne, które będą zastosowane dla uruchomionych instancji.

Mamy jeszcze katalog Roles, w którym widzimy wszystkie dodane role (okno wyżej) do naszej aplikacji.


Wciskamy F5 i uruchamiamy nasz nowy projekt. Na ekranie widzimy stronę internetową, oraz obok paska zegara pojawiła się nowa ikona z logiem Windows Azure, klikamy prawym i wybieramy Show Development Fabric UI. Narzędzie to pozwala na podgląd instancji naszej aplikacji emulując środowisko docelowe gdzie będziemy wysyłać naszą aplikację (serwerownie Windows Azure).

W edytorze Visual Studio można sterować liczbą instancji. Uruchomiamy edycje pliku ServiceConfiguration.cscfg i zmieniamy liczbę w tagu Instances.

 
Po uruchomieniu projektu widzimy, że Development Fabrik uruchomił dwie instancje. Wszystko zgodnie z konfiguracją.

Zamykamy projekt i klikamy na prawym przyciskiem na “PierwszaAplikacja” w Solution Explorer i wybieramy Publish. W tym momencie Visual Studio buduję paczkę z aplikacją oraz otwiera stronę internetową z wyborem projektu.

Wybieramy PDC08 CTP (w moim przypadku, może nazywać się inaczej w zależności od konta).

Wybieramy Hosted Services->pozwala na uruchomione między innymi WebRole, HostedRole.

Podajemy nazwę oraz opis (wpisujemy cokolwiek).

Wybieramy subdomenę dla naszego rozwiązania oraz miejsce (datacenter) gdzie ma być uruchomiona nasza aplikacja.

Środowisko zostało uruchomione. Teraz możemy wszystkie opcje wyedytować, usunąć konto lub dodać aplikację, która ma być hostowana –> w tym celu wybieramy DEPLOY.

Kiedy wybieraliśmy Publish w Visual Studio, środowisko pokazało nam katalog, w którym była paczka z skompilowaną aplikacją oraz plik konfiguracyjny. Wybieramy teraz te pliki na stronie oraz klikamy Deploy. Proces ten trwa chwilę, nie wyłączajmy najlepiej przeglądarki w tym momencie.

System jest gotowy do uruchomienia naszej aplikacji. Klikamy RUN.

Po około 15 minutach uzyskujemy status “Ready” i możemy cieszyć się naszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że wszystko było zrozumiałe i będzie to dla każdego początek wspaniałej przygody z aplikacjami w chmurze. Polecam samodzielne przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu informacji o technologiach z tym związanych, ale tutaj też będą pojawiać się instrukcje związane z tworzeniem aplikacji jak też nowościami.

Kategorie:.NET, Azure, Microsoft
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: