Strona główna > HTML5, Internet Explorer, Microsoft > Internet Explorer 8: Akceleratory – czym są?

Internet Explorer 8: Akceleratory – czym są?

Wstęp

Przeglądarka Internet Explorer 8 zagościła już na dobre w wielu komputerach, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wraz z pojawieniem się nowej wersji dostaliśmy wiele ciekawych funkcji dotąd nieznanych użytkownikom tej przeglądarki.

Jedną z takich funkcji są akceleratory. Czym są i czy mogą nam pomóc zaoszczędzić czas? Jak to działa? Czy są jakieś dodatki tego typu dostępne na polskim rynku?
Na te pytania będę się starał tutaj odpowiedzieć.

Czym są akceleratory?

Najprościej mówiąc akceleratory w Internet Explorer to dodatki, które pozwalają nam na skrócenie drogi jaką przebywamy od czasu kiedy zaistniała “potrzeba” do czasu kiedy osiągamy odpowiedz. Wyobraźmy sobie ile razy czytając artykuł spotkaliśmy słowo, którego znaczenie nie do końca było nam znane lub przeczytaliśmy o kimś i chcielibyśmy sprawdzić czy ta osoba ma konto na GoldenLine, LinkedIn lub Naszej Klasie. Wtedy zazwyczaj otwieraliśmy następne okno przeglądarki i kopiując tekst z jednej strony do drugiej szukaliśmy potrzebnej informacji. Nie myśleliście czy można skrócić tą drogę?

Akceleratory pozwalają nam na skrócenie ilości kroków, a tym samym czasu jaki jest potrzebny do wyszukania informacji.

Jak to działa?

Wyobraźmy sobie, że przeszukując Internet znaleźliśmy sklep, który jest w centrum handlowym Blue City w Warszawie. Będąc na stronie internetowej centrum handlowego chcemy sprawdzić gdzie ono jest, wchodzimy więc na zakładkę Kontakt i widzimy adres. Następnym krokiem byłoby sprawdzenie na mapie gdzie to dokładnie jest. Jeżeli mamy zainstalowany akcelerator na przykład ZUMI możemy sprawdzić bardzo szybko lokalizację miejsca, które chcemy odwiedzić.

Wystarczy zaznaczyć tekst zawierający adres, następnie klikamy w ikonkę, która się pojawiła i wybieramy akcelerator, który ma być użyty do przeszukania pod kątem zaznaczonego tekstu (My wybieramy “Pokaż na mapie”):

Bardzo podobnie możemy postąpić w sytuacji kiedy szukamy informacji o ludziach, których dane spotykamy w Internecie. Jeżeli interesuje nas czy Pan Jerzy Hanusz, który jest przedstawiony jako osoba kontaktowa, ma konto na portalu GoldenLine, LinkedIn lub Naszej Klasie, wystarczy zaznaczyć jego Imię oraz Nazwisko i wybrać akcelerator, który pozwoli przeszukać jeden ze znanych portali społecznościowych.

Czy są jakieś akceleratory dostępne na polskim rynku?

Bardzo dużo rodzimych portali udostępnia wtyczki do Internet Explorer. Możemy znaleźć między innymi dodatki do takich portali jak:

  • GoldenLine
  • Zumi
  • Onet
  • Nasza Klasa
  • Flaker

z wtyczek firm/organizacji zagranicznych znajdziemy między innymi:

  • Google
  • Facebook
  • Wikipedia

Istnieje strona z galerią wtyczek, zapraszam tutaj.

Podsumowanie

Jeżeli korzystamy z przeglądarki Internet Explorer 8 warto zainteresować się możliwościami jakie dają nam akceleratory. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na wchodzeniu na strony portali, poszukiwaniu miejsca gdzie jest wyszukiwarka i przeklejaniu tekstu z jednej strony na drugą. Zachęcam także do sprawdzenia jak proste w budowie są takie akceleratory i budowy podobnych rozwiązań do swoich stron.

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: