Strona główna > Azure, BizSpark, Konferencje, Microsoft, Windows 8 > Hackaton w Gdańsku–relacja na żywo

Hackaton w Gdańsku–relacja na żywo

Informowałem wczoraj na blogu, że firma PlaceChallenge wraz z polskim oddziałem Microsoftu i Inkubatorem Starter organizuje hackaton Windows 8 w Gdańsku. Postaram się na żywo tutaj prezentować postępy prac, zespoły i ich projekty oraz przebieg całego wydarzenia.

Plan jest taki, że co kilka godzin będę uaktualniał ten wpis, aż do zakończenia wydarzenia.

Przygotowania

Udało nam się przybyć kilka godzin wcześniej, zaczynamy się zastanawiać nad aplikacją jaką zaprezentujemy uczestnikom dzisiaj podczas warsztatów jako model współpracy grafik-programista logiki-programista chmury.

IMG_0141  IMG_0128

Czekamy na uczestników… a tymczasem znaleźliśmy piłkarzyki, które wypełnią Nasz czas aż do momentu załapania weny.

Rozpoczęcie

Rozpoczęliśmy z lekkim poślizgiem za to z wypełnioną salą pełną ludzi zapalonych do pracy i entuzjazmem na twarzach:

IMG_0175

Wszyscy doskonale wiedzą, że to początek prawie 30 godzinnej przygody.

Szkolenie

Plan był prosty. Michał, Kuba i Marcin budują aplikację na oczach uczestników wykorzystując narzędzia dostępne w ramach subskrypcji BizSpark, którą Microsoft rozdał wszystkim uczestnikom.

Nastąpiło przedstawienie prelegentów

image

i ambitnego planu

Zaczęło od krótkiego wstępu gdzie zaprezentowałem model Naszej pracy, co się będzie działo w najbliższych godzinach oraz narzędzia, z których będziemy korzystać.

Kluczem do sukcesu tego szkolenia było pokazanie pracy grupowej przy użyciu darmowego narzędzia do wspomagania pracy zespołów TFS w chmurze (http://tfspreview.com). Stworzyłem pusty projekt i w kreatorze dodałem Kubę oraz Michała jako swoich pracowników zlecając im odpowiednie prace.

Pierwszy na scenie pojawił się Michał, który omówi Modern UI stawiając często dość odważne tezy

IMG_0149

Esencją wykładu jednak było wprowadzenie do narzędzia Blend, które służy grafikom do opracowywania wyglądu aplikacji

IMG_0152

oraz animacji.

Efekt pracy grafika trafił do programisty, którego reprezentował  Kuba. Zaczął jak Michał od omówienia części teoretycznej jak działa Windows 8 z punktu widzenia programisty

IMG_0156

i użytkownika

IMG_0160

kontynuując budowanie gry

IMG_0165

niejednokrotnie ocierając się o granice percepcji umysłu

IMG_0166

skończył swoje zadanie przekazując mi pałeczkę by na koniec wytłmaczyć widowni jak szybko stworzyć logikę opartą o chmurę Windows Azure, w szczególności dodać:

  • bazę danych
  • zapisywanie i odczytywanie danych
  • logowanie Facebook, Live ID lub Twitter

a wszystko to wykorzystując coraz popularniejszą technologię

Prezentacja projektów

Kolejny punkt programu to prezentacja swoich pomysłów i formowanie zespołów. Każda osoba, która miała ochotę mogła na środku zaprezentować swój pomysł

IMG_0171

niektórzy przybyli do Nas z dużymi plecakami…

IMG_0169

To był moment niezwykle ważny dla wielu pomysłów, bo to często była pierwsza weryfikacja ich pomysłu i zderzenie z szersza publikę.

Wyłoniło się 6 zespołów.

Kodowanie

To moment, w którym ludzie wyposażeni w nowe znajomości i Visual Studio rozpoczęli często swój pierwszy maraton programistyczny w życiu.

IMG_0176

Planowane zakończenie to godzina 15:00 dnia następnego!

Relaks

Do Naszej dyspozycji jest pokój relaksu, który pomaga Nam rozluźnić mięsnie po długich godzinach siedzenia przy komputerze

WP_000488

Poranek

Stan aktualny to 4 osoby, które od wczoraj aż do teraz nie przespały ani chwili…

IMG_0183 IMG_0184

ja się ledwo trzymam…

IMG_0186

Praca Praca Praca

Ku Naszemu zaskoczeniu ludzie pracują, piją kawę, zajadają się ciasteczkami i praca idzie do przodu.

IMG_0189 IMG_0188

Prócz pracy są wciąż momenty pełne relaksu

Crazy Room
Finał

Do prezentacji finalnych dotarło kilka projektów, które ostatkiem sił zaprezentowały się na scenie – z góry zaznaczam, nie wszystkim zrobiłem zdjęcia, po prostu czasem pytania były ważniejsze niż bieganie z aparatem

IMG_0191

Za każdym razem twórcy aplikacji oczekiwali na feedback z publiczności, który był nie raz jak kubeł zimnej wody dla człowieka po dwóch dniach kodowania – efekt: często bardzo pozytywny, zawsze warto porozmawiać z przyszłymi użytkownikami, zebrać od nich opinie i spróbować wcielić zmiany do projektu

IMG_0194

Miło nam też było usłyszeć o projektach z globalnymi aspiracjami, które już są realizowane na inne platformy, a które chociażby z ciekawości patrzą na ekosystem Microsoftu. Konstruktywne dyskusje zawsze dają więcej niż wszelakie dywagacje na temat wyższości jednej słuchawki nad drugą

IMG_0198

Podsumowanie

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i spędzili ten czas z Nami i technologią. Mamy nadzieje, że wiedza, która została nabyta się przyda w przyszłości.

Nikt Nam nie zabierze doświadczenia zdobytego podczas szkolenia, efektów dyskusji w nocnych pogadankach, czy finalnych projektów, które prezentowane były z uśmiechem na twarzach.

Po raz kolejny zobaczyliśmy jak duży sens mają takie wydarzenia i jak często z pozoru prosta dla Nas wiedza jest tak cenna dla innych.

Sprawcy zamieszania

Całe wydarzenie zapoczątkowała firma PlaceChallenge Labs, której profil edukacyjny (patrz tutaj: http://placechallengelabs.com/Education) idealnie wpisuje się w idee dzielenia się wiedzą i pomocy innym w zdobywaniu umiejętności związanych z technologią. Nic nie mogło by się odbyć bez pomocy sponsora w postaci firmy Microsoft oraz wsparcia Inkubatora Starter, który w Gdańsku słynie z przedsięwzięć innowacyjnych skierowanych do młodych ludzi i firm.

MS.jpg logo_PC.jpg starter_logo2.jpg

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: