Strona główna > Konferencje, Mozilla > Mozilla Firefox OS App Day w Warszawie

Mozilla Firefox OS App Day w Warszawie

Nie wiem do teraz co mnie skusiło by odwiedzić hackaton organizowany przez Mozilla Foundation w ramach globalnej akcji (https://wiki.mozilla.org/Engagement/Developer_Engagement/FirefoxAppDays) z pomocą T-Mobile. Zanim jednak przejdę do podsumowania chciałbym zaprezentować o czym było i jak to wszystko wyglądało.

Miejsce spotkania

Wydarzenie odbyło się w warszawie, w bardzo interesującym lokalu o nazwie Loft 44

IMG_0261

które z zewnątrz nie zapowiada tego co zobaczymy w środku

IMG_0210 IMG_0215

O czym miało być

Wydarzenie miało za zadanie przybliżyć przybyłym idee systemu Firefox OS, który bazując na Linuxie i silniku renderowania stron www o nazwie Geco (obecnym w przeglądarce Firefox) proponuje użytkownikom, dostawcom sprzętu i operatorom alternatywę dla obecnie głównych graczy na rynku mobile czyli iOS, Androida czy Windows Phone.

Platforma, która została zaprezentowana to mechanizm, w którym budujemy aplikacje w oparciu o HTML5 (JavaScript + HTML + CSS) i umieszczamy w jednym z wielu potencjalnie dostępnych marketów w ramach ekosystemu Mozilli.

Sam system prezentuje się tak:

Prezentacja Mozilla Firefox OS

 

Z wyglądu przypomina bardzo mocno Modern UI zaczerpnięte z Windows Phone i Windows 8.

https://i0.wp.com/blog.mozilla.org/ux/files/2012/09/mozilla-mozcamp-firefox-os.015.jpg

Moim celem były zapoznanie się z ideą, systemem, zadać kilka pytań i dowiedzieć jak najwięcej.

Prezentacje

Do godziny 9:30 trwała rejestracja uczestników.

IMG_0217

Prezentacje rozpoczęły się od wykładu Stasia Małolepszego, który wprowadził widownie w pomysł Mozilli na system operacyjny, ekosystem oraz framework, w którym mamy budować aplikacje:

IMG_0220

Później na scenę wkroczył Piotr Zalewa przentując jak to jest z tym HTML5 i jego działaniem na platformie Mozilla. To był tez moment, w którym zobaczyłem sporo podobieństw do tego co obecnie się dzieje w Windows 8 i Windows Phone 8. Zainteresowały mnie tez liczby – podobno 75% aplikacji na iOS i Android jest pisanych w HTML5 – wydawało mi się, że aplikacje HTML5 są nadal niszowe, a tu proszę…takie liczby!

IMG_0221

Bardzo ciekawym przerywnikiem od Firefoxa była prezentacja T-Mobile (sponsora), który był reprezentowany przez Kamila Leszczuka i Jarosława Wawsszczaka – zaorezentowana została technologia OpenAPI czyli dostępu do operatora z poziomu każdego języka programowania, który potrafi rozmawiać z protokołem REST.

IMG_0225

Ostatnia prezentacja to wprowadzenie do Marketplace i design’u aplikacji jaki jest preferowany na platformie Mozilli. Dowiedzieliśmy się, że już są pierwsze aplikacje dostępne i można je ściągać i testować ich możliwości. Mozilla ciągle bardzo mocno poszukuje programistów.

IMG_0235

Ostatni punkt programu z sekcji prezentacyjnej to sesja pytań i odpowiedzi. Był to bardzo ciekawy moment, ponieważ uczestnicy byli już po wszystkich wykładach i zaczęli w końcu zadawać pytania.

Niestety to co mocno raziło to to, że na dużą ilość pytań odpowiedzieć była “Nie wiem”, albo “Nie jestem pewien”.

Środowisko w akcji

Posiadając najnowszą wersję Firefoxa możemy uruchomić na swoim desktopie emulator – wystarczy ściągnąć odpowiednią wtyczkę.

ff01

Po zainstalowaniu wtyczki będziemy mieli dostęp do specjalnej strony, która pozwala w oknie popup uruchomić emulator Boot-To-Geco czyli Firefox OS.

ff02

Poniżej przykład (w kolejności) aplikacji kalendarz, Firefox Marketu z kategoriami oraz podgląd jednej wybranej aplikacji.

ff03ff04ff05

Hackaton

Pierwszym krokiem do aktywizacji ludzi było złączenie ich w zespoły. Udało się to dość sprawnie, na wielki plus zasługuje aktywność prowadzącego, który na żywo budował zainteresowanie tworzeniem zespołów. Chodził po sali i łączył ludzi.

Uczestnicy zaczynali od dokumentacji technicznej platformy i zaczynali budować pierwsze projekty

IMG_0253 IMG_0254 IMG_0256

Po kilku godzinach spędzonych razem, nastąpił moment prezentacji powstałych projektów:

Zespół 1

Zespół 2

Zespół 3

Zespół 4

Zespół 5

Zespół 6

Zespół 7

Po 10 minutach przerwy nastąpił moment ogłoszenia wyników:

IMG_0273

Konkurs wygrał zespół ostatni – członkowie zespołu otrzymali voucher na telefon komórkowy z systemem Firefox OS. Dodatkowo wszystkie pozostałe drużyny otrzymały po jednym telefonie. Tym samym każdy zespół został nagrodzony za włożony trud.

Podsumowanie

Całe wydarzenie uznaje za bardzo udane. Dowiedziałem się czym jest system Firefox OS, poznałem kilku ciekawych ludzi i przetestowałem nową platformę.
Nie chce tutaj oceniać szans rynkowych tego rozwiązania, bo to nie miejsce i czas – ale, należą się brawa dla lokalnego oddziału Mozilla za pomysł na imprezę i dobrą promocję oraz wybór dobrego lokalu do organizacji wydarzenia.

 1. jokoz
  Styczeń 28, 2013 o 12:16 pm

  No cóż – przegapiłam. Proszę następny raz o info na prive L)

 2. Jarek ;)
  Styczeń 29, 2013 o 12:32 am

  Potencjał jakiś ten system ma. Jednak można go traktować jako ciekawostkę tak samo jak ubuntu os phone aniżeli jako realną alternatywę wobec topowych systemów.

 1. Lipiec 12, 2013 o 10:34 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: