Strona główna > Przedsiębiorczość > Krzemowa Dolina–żeby wygrać trzeba grać!

Krzemowa Dolina–żeby wygrać trzeba grać!

Kilka dni spędzonych w Krzemowej Dolinie rozpoczynam od słów, które usłyszałem dawno temu kupując kupon Lotto:

“Żeby wygrać… trzeba grać”.

Właśnie jestem podczas drugiego podejścia do Doliny. Byłem tutaj ostatnio dokładnie rok temu i dokładnie w tym momencie postanowiłem wrócić.

Rok temu przyjechałem tutaj ponieważ mój pomysł, w który bardzo mocno wierzyłem rósł nie tylko w mojej głowie, ale też w liniach kodu. Coś co od tak dawna było we mnie w końcu nabierało kształtów i Dolina Krzemowa, to mistyczne miejsce sukcesu największych firm technologicznych miało być miejscem, które odpowie mi na pytanie – Czy warto to robić dalej.

silicon-valley-sign-lg

Przyjechałem z źle ułożonym pomysłem, źle wymyślonym modelem biznesowym, z ledwo klejącym się prototypem i czymś co uważam dziś za najważniejsze – determinacją.

Determinacja to coś co pchało mnie dalej z wydarzenia do wydarzenia, z spotkania do spotkania, z jednej umowy do drugiej i finalnie do sukcesu jakim możemy nazwać znalezienie inwestora, zbudowanie firmy i stworzenie produktu.
Wsiadając do samolotu powrotnego po kilku tygodniach nie żałowałem niczego, byłem wszędzie gdzie można było opowiedzieć o swoim pomyśle (Round Tables), widziałem się z każdym inwestorem, który zaprosił mnie na spotkanie oraz wystawiałem się na największej w dolinie konferencji Launch Festival gdzie podeszło do mnie setki osób, i pytało o to co robię – a ja uczyłem się od rozmowy do rozmowy

eIMG_0693

W tym roku mam okazję przyglądać się innym firmom i jestem przerażony faktem, że często brak im determinacji. Nie wystarczy tu przyjechać, trzeba korzystać z tego co się tutaj dzieje i bywać wszędzie gdzie się da i spotykać wszystkich, których mamy na naszej drodze.

Nie mogę nikomu nic narzucić, nie mogę nikogo do niczego zmusić, ale sukces nie przyjdzie sam, na sukces trzeba pracować, sukcesu trzeba chcieć – to nie przypadek.

Chodząc po ulicach Palo Alto, San Francisco tymi samymi ścieżkami co Mark z Facebooka czy Steave z Apple nic nam nie da – nawet kawa z tego samego Starbucksa gdzie przesiadywali nie będzie w stanie nam pomóc jeżeli po prostu nie zaryzykujemy – sukces rodzi się z pracy.

IMG_0701

Zachowanie asekuracyjne nie ma sensu, każdy dzień Naszego życia to inwestycja w samego siebie. Należy wykorzystywać wszystkie szanse jakie są wokół Nas, a jak ich nie ma to je tworzyć. Nie ma nic do stracenia próbując swoich sił – w przeciwnym razie zostaniecie sami, a cały świat wokół ruszy do przodu…

IMG_0703

Dzisiaj patrząc na mój wyjazd, który był rok temu mogę z całą pewnością powiedzieć, że po kilku tygodniach pobytu tutaj ludzie z chęcią, której do dzisiaj nie potrafię opisać i odpowiednio docenić pomogli mi zrozumieć idee tego co robię i dla kogo, pomogli zrozumieć modele biznesowe i stworzyć swój oraz doprowadzić chaotyczną myśl do czegoś co dzisiaj jest produktem, z którego jestem dumny.

Determinacja i chęć osiągnięcia sukcesu to piękne rzeczy…
W tym roku będąc tutaj dosłownie kilka dni udało mi się wygrać w kategorii Windows  8 największy Hackaton w Dolinie, codziennie spotykam się z przedsiębiorcami, inwestorami, buduje kontakty i relacje… a dzisiaj – jestem częścią Hackatonu w NASA – po co? TO pytanie tu nie istnieje, bierzemy szanse i z niej korzystamy. Nazwijcie to jak chcecie – Efekt motyla, Efekt kuli śnieżnej, nie ważne.

IMG_0729

Praca, pasja, wiara i do przodu.

Jeżeli nie wierzycie, w swój pomysł – nie przyjeżdżajcie tutaj. Jeżeli wierzycie przyjeżdżajcie i wykorzystujcie miejsce, w którym jesteście. Tu są ludzie, którzy stworzyli ogromne rzeczy, których używamy na co dzień – i są chętni do rozmowy z Tobą, a Ty?

  1. Andrzej
    Marzec 9, 2013 o 2:45 pm

    powiedz ile kosztował Ciebie taki wyjazd, pobyt? 🙂

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: