Strona główna > Przedsiębiorczość > Krzemowa Dolina-misja stabilizacyjna

Krzemowa Dolina-misja stabilizacyjna

To już chyba najwyższy czas by przerwać milczenie i powiedzieć sobie wprost… Dolina Krzemowa jest oddalona o mniej więcej 14h lotu…to tyle samo co dla turystów z Gdańska przejażdżka pociągiem super klasy do Zakopanego…wliczyłem serie opóźnień na trasie i co najmniej jedną awarię składu.

clip_image002

Prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna jak wysiądziemy z samolotu i przejdziemy kontrole graniczną… teraz możemy sobie powiedzieć – jestem w SF Bay Area, jestem w Dolinie… pytania za chwile, dajmy sobie sekundę na nacieszenie się pogodą.

Teraz ważne pytanie, po co przyjechałem:

  1. Pozwiedzać, zobaczyć jak żyją ludzie, pochodzić po parkach i stąpać po piasku spoglądając na ocean… tutaj możesz skończyć czytać ten artykuł, zapraszam na TravelAdvisor
  2. Poznać ludzi, zobaczyć jak pracują, zdobyć relacje z mentorami, inwestorami oraz prawnikami – gratulacje, wstępna rekrutacja zakończyła się pomyślnie i chęcią zapraszam do dalszej części…

Zbieg okoliczności, jasno, ciepło, jedna z ulic San Francisco, spotykamy się w składzie:

  • HardGamma – Krzysztof Kowalczyk
  • GammaRebels – Magda Kwoska
  • KnowledgeHives – Arek Kwoska
  • Hedgehog – Marcin Zabielski
  • PlaceChallenge – Marcin Borecki

Do udowodnienia jest chyba tylko tyle – czy warto tu przyjeżdżać i czy Dolina Krzemowa jest w stanie pomóc firmie w wzroście.

clip_image004

ROZPOZNANIE RYNKU I PRACOWNICY

Stany Zjednoczone to ogromny rynek, na tyle ogromny, że rozmawiając z inwestorami nie przeszkadza im, że chcemy być nastawieni na rynek lokalny, tu lokalny oznacza 300 mln ludzi. Życie jednak nie rozpieszcza, USA to nie Polska, rynek inny, kultura inna, zasady funkcjonowania tak jakby też inne.
Kiedy o tym myślę mam w głowie jeden przykład, który słyszę codziennie od kilku dni od Marcina Zabielskiego z funduszu Hedgehog : “Monster kiedy wchodził do polski wydał zyliony dolarów na bycie lepszym od Pracuj.pl – i kto dziś rządzi na rynku w Naszym kraju?”
Nie ma co daleko szukać, eBay miał ten sam problem z Allegro. Kluczowe jest więc trafienie na odpowiedni rynek i ludzi, którzy go rozumieją – tutaj warto pokusić się o zatrudnienie kogoś z lokalnego rynku i skorzystać z konsultacji.

Dotychczas poznałem jedną organizację, która świadczy usługi związane z badaniem rynku USA dla firm zainteresowanych wejściem swojego produktu – jest to US Mac – http://usmarketaccess.com/ . Przy US MAC działa również polskie przedstawicielstwo reprezentowane przez Beatę Adamczyk Polish Valley Acceleration Center – która organizuje przedsięwzięcia skupiające firmy z Naszego krają chcące pozyskać więcej informacji o Stanach. Również organizowane są spotkania i programy szkoleniowe – najbliższy o nazwie “10 dni na start” – polecam poszukać organizacji na Facebooku.

clip_image006

PRZESTRZEŃ DO PRACY

Nie jesteśmy pierwszym narodem napływowym do Doliny. Ktoś już wpadł na pomysł, że to “przestrzeń”, którą należy zagospodarować. Znajdziemy w okolicy wiele miejsc, gdzie możemy w kreatywnym środowisku popracować i poznać nowe osoby, w tym potencjalnych inwestorów:

Hacker Dojo

clip_image008

Plug and Play

clip_image010

Yetizen

clip_image012

Runway

clip_image014

Specjalnie nie wpisuje tutaj warunków współpracy z nimi, w tym cel ponieważ to się może zmienić na dniach i wtedy artykułów byłby już po prostu nieaktualny. Polecam poszukać tych nazw w wyszukiwarce internetowej i sprawdzić oferty indywidualnie.

SPOTKANIA

Nie znamy nikogo? To kwestia kilku godzin! Wchodzimy na MeetUp i na EventBrite i szukamy wydarzeń w okolicy San Francisco + średnica 50 mil tak by objąć Palo Alto, Moutain View – tu się dzieje tak dużo każdego dnia, że nie sposób wybrać jednego wydarzenia. Największe firmy organizują wykłady i hackatony, inwestorzy zapraszają projekty do konkursów pitchowania, wiele osób niezależni tworzy spotkania tematyczne. Magia miejsca i środowiska!

Żadnej chwili nie marnujemy – każdą lukę w kalendarzu zapełniamy spotkaniami z inwestorami, mentorami i prawnikami… czasem wymaga to głębszego wytłumaczenia gdzie leży Polska i dlaczego nie wyglądamy jak Azjaci skoro Nasz kraj leży w Azji, ale nie ma przeszkody, której nie da się przeskoczyć i nie ma osoby, której nie da się przekonać, że jesteśmy najlepsi

clip_image016

Wszędzie czai się szansa, w kawiarniach w okolicy znajdziesz na pewno wiele startupów, inwestorów – warto wejść, porozglądać się, może akurat uda się z kimś porozmawiać.

clip_image018

Tutaj jedyne przykazanie to OTWARTOŚĆ. Amerykanie nie mają problemów z podejściem do Ciebie i rozpoczęciem rozmowy, a Ty? No cóż, sława i sukces ma swoją cenę, czasem trzeba się przemóc i czegoś nauczyć.

Działasz asekuracyjnie – znaczy tutaj, że nie działasz w ogóle.

Każde spotkanie kończymy “follow-up”… to nic innego jak odnalezienie osoby, z którą rozmawialiśmy w portalu LinkedIn. To podstawa do budowania relacji i kontaktowania się w przyszłości z właśnie poznaną osobą.

PRACOWNICY

Rynek rośnie, doświadczeni ludzie się przemieszczają i często nie mieszkają w Naszej okolicy, ale dalej są w stanie dla nas pracować. Do linkowania takich osób z firmami powstał serwis oDesk. Mieliśmy okazję się spotkać z przedstawicielami firmy, którzy wprowadzili Nas w ten ogromny rynek rekrutacji niezorientowanej geograficznie. Polecam spróbować szczególnie firmom, które działają w ramach BizSpark – otrzymacie wtedy $100 do wykorzystania na dowolną pracę dowolnej osoby za darmo.

clip_image020

A JAKBY TO TRZEBA BYŁO PODSUMOWAĆ…
Tu wszystko można by podsumować tak

clip_image022

I pamiętajcie, tu ciągle ktoś upada

clip_image024

I ciągle coś powstaje nowego

clip_image026

Wybór należy do Ciebie – pozdrowienia!

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: