Strona główna > Przedsiębiorczość > Krzemowa Dolina–opanowaliśmy Stanford na jeden dzień

Krzemowa Dolina–opanowaliśmy Stanford na jeden dzień

To czego nie można Amerykanom odebrać to pogoń za sukcesem, próba bycia najlepszym i ciągle przypominanie, że sukces jest tylko dla wybranych. Tutejszy system edukacji jest tak skonstruowany, by dziecko od samego początku wiedziało, ze “wygrany jest tylko jeden”, a przegrani z natury nie odnoszą sukcesu.

To jeden z powodów, dla których tak wiele wspaniale działających firm właśnie pochodzi z USA, choć przecież najlepszego systemu edukacji USA nie ma. Dla przykładu w Polsce wiemy gdzie jest USA, ale ludzie w USA nie wiedzą gdzie leży Nasz kraj…

Parę dni temu mieliśmy okazję to zmienić. Polska była reprezentowana przez Krzyśka Kowalczyka, który podczas kilku dziesięciominutowego wykładu przybliżał słuchaczom – studentom, profesorom, przedstawicielom różnych rządów gdzie leży polska, jak rozwijają się u Nas firmy i jakiego typu akceleratory / inkubatory posiadamy i z jakimi sukcesami wychodzimy na arenę międzynarodową.

Nie uprzedzając mocno faktów zacznijmy od początku – Stanford.

Stanford jest prywatnym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych, znajdujący się w Krzemowej Dolinie – 2-gi co do najlepszych w USA i 4-ty na świecie.

IMG_0794

IMG_0796

IMG_0792

To co moim zdaniem odróżnia ten Uniwersytet od wszystkich innych to niesamowita energia miejsca, w którym się znajduje – Krzemowa Dolina. Środowisko największych firm technologicznych, codziennych wydarzeń dopasowanych do Naszych zainteresowań (social media, marketing, technologie) powoduje to, że ludzie ciągle się rozwijają, a wciąż powstające firmy efektem kuli śnieżnej ciągną do “przedsiębiorczości” kolejne osoby.

Delegacja z Polski pojawiła się w związku z zajęciami jakie prowadzi prof. Burton Lee o nazwie “European Enterpreneurship & Innovation Thought Leaders Seminar”. Sesja jaka się odbyła 11 marca była o Polsce, Estonii i Białorusi.

Warto nadmienić, że to pierwsze wystąpienie osoby z Naszego kraju podczas tego cyklu wykładów.

Zadaniem przedstawicieli poszczególnych krajów było – przekonać do tego, że w Europie przedsiębiorczość istnieje, że firmy które tu powstają wykorzystują swoje szanse rynkowe i poprzez ekspansje i środki z Unii Europejskiej wchodzą sukcesywnie do innych krajów – odnosząc sukcesy. Nie mniej ważnym aspektem było też nakreślenie sytuacji gospodarczej samego kraju, w którym firmy egzystują.

554911_10152679125820438_503272193_n

Prezentacja rozpoczęła się od tego gdzie leży Polska:

image

jasnego podkreślenia, że “good quality” to przydomek programisty z Naszego kraju, a na dodatek mamy tego dowody patrząc na ranking uczelni konkursu organizowanego przez Google – TOP CODER

image

To co było częstym pytaniem słuchaczy – czy rynek w Polsce ma dość środków do tego by wspomagać lokalnych przedsiębiorców wyjaśnił slajd pokazujący scenę VC/BA oraz środków Unii Europejskiej jakie zostały “wpompowane”

image

To co bardzo mocno zostało podkreślone, to to, że pieniądze z Unii Europejskiej nie zawsze są dobre, powodują problemy zbyt wysokiej waluacji spółek na starcie, psują rynek przyzwyczajając do wysokich wycen na początkowych etapach inwestycji oraz często zamykają firmom drogę do II rundy finansowania ponieważ wysokie kwoty inwestycji powodują wysoki procent zabrany przez fundusz.

image

CO ciekawe Krzysiek podniósł bardzo ciekawy temat związany z akceleratorami i ich przyszłością – tego czy warto i w jaki sposób budować akceleratory i co one tak na prawdę powinny robić. Dzisiaj akceleratory maja problem z “masą krytyczną” firm, które chciałyby budować swój wzrost – tłumaczy to inwestycje funduszy w zewnętrzne akceleratory z większą widocznością jak to zrobił fundusz HardGamma inwestując w TechStars (Springboard).

image

Dodatkowym aspektem była prezentacja firm z portfolio HardGamma, które aktualnie szukają swojej drogi na arenie międzynarodowej – zarówno w Europie jak i w USA.

Cały wykład zakończył się panelem dyskusyjnym gdzie ludzie zadawali pytania na temat firm, które aktualnie działają w Polsce, perspektywach dla nich, sytuacji gospodarczej oraz trudnościach jakie napotykamy na rynku w momencie ekspansji na inne rynki.

487507_10152679116510438_964375602_n

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, tym co robi prof. Burton Lee na Stanford w ramach przedsiębiorczości zapraszam na stronę http://europeanentrepreneursatstanford.com/

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: