Strona główna > Life Hacking, Przedsiębiorczość > Biznes w Gdańsku–why not?

Biznes w Gdańsku–why not?

Świat się zmienia tak szybko, że nie nadążam chyba za zmianami, które dzieją się wokoło. Jeszcze kilka lat temu marzeniem każdego programisty, managera czy analityka było zamieszkać w Warszawie i pracować dla dużej korporacji. Przedsiębiorcy też biegli ku temu miastu bo to tu przecież są wszyscy duzi potencjalni klienci.

Przyszła Unia Europejska z jej pieniędzmi, podsypała w kilku miejscach i okazało się, że to co dla jednych jest rajem dla innych stało się przekleństwem. Ludzie chcą zmian i nie boją się podróżować.

Innowacyjna gospodarka choć z innowacyjnością w Naszym kraju ma wspólnego to jednak Program pomógł stworzyć kilka ciekawych inicjatyw w Trójmieście, które chciałbym tutaj przybliżyć.

Piszę o tym ponieważ, któryś raz wyjeżdżam z Trójmiasta i któryś raz zastanawiam się dlaczego tak wiele milionów / miliardów zostało wydanych w całym kraju i dlaczego tak mało konkretnych miejsc powstało, które mają pomagać przedsiębiorczości.

Ostatnie dwa tygodnie W Gdańsku dały mi mocno do myślenia… InfoShare, konkurs dla startupów Startup Contest, CreativeMorning, Couching i Hackaton Smart City to był pokaz tego jak osoby, a nie firmy tworzą wartość danego miejsca i wydarzenia.

Skupię się mocniej na tym co działo się po InfoShare, bo InfoShare opisywany był szeroko przez prasę, blogi i komentarze w mediach społecznościach. Chciałbym się skupić na tym co było potem.

Startup Contest Mentoring to kilkadziesiąt osób, ludzi z pomysłem na siebie i biznes, gotowych poświęcić czas  by spotkać się z mentorami, trenerami, a finalnie wystartować w konkursie o tytuł najlepszego projektu.
Dawno już skończył się moment, w którym na takie wydarzenia mówię “WOW”, “należy pojechać”… ale tym razem było inaczej. Tutaj ukłon w stronę organizatorów bo zostałem wcielony do “ciała mentorskiego” i to zachęciło mnie do przyjazdu – zmieniło się moje podejście do tego typu wydarzeń

image

Dwa dni totalnie demolujące umysły ludzi chcących osiągnąć sukces. Chłonnych informacji, ale też czasem opornych w zmianach. Broniących swoich idei

Nie ważne jaki efekt osiągnęliśmy jako MENTORZY, dla mnie, osoby, która budują swoją firmę powinny partycypować w tego typu wydarzeniach. Każda możliwość zderzenia swojego pomysłu z innymi to lekcja. Dla mnie to spotkanieto moment refleksji i zadumy, że dzisiaj jest szansa na coś co kiedy ja zaczynałem było bardzo trudne, a nawet niedostępne – rozmowa z osobami, które mają doświadczenie.

Weekend się skończył… w poniedziałek… bez wytchnienia, od rana spotkanie networkingowe dla wszystkich chętnych – i tu niespodzianka, to spotkania cykliczne!

CM.jpg

Idea jest bardzo prosta, zbieramy osoby, dajemy im śniadanie – kanapki, kawa, ciasteczka i rzucamy im ciekawego prelegenta, który przez około 60 min prezentuję (bez ściemy) z życia wzięte przykłady dotyczące biznesu, marketingu, strategii, Internetu. Strzał w 10-tkę. Ludzie przed pójściem do pracy, spotykają się, uczą się i dykutują. Czy można lepiej zacząć tydzień?

Czy to koniec… NIE. W ciągu tygodnia można uczestniczyć w spotkaniach, szkoleniach, dyskusjach…

Pod koniec tygodnia konkurs dla startupów (finał):

i tak dalej i tak dalej…

A to wszystko zarządzane przez kilka kreatywnych osób, w tym budynku…

i całkowicie za darmo dla ludzi chcących po prostu się rozwijać!

TU SIĘ PO PROSTU CIĄGLE COŚ DZIEJE… i można teraz zacytować jednego z profesorów amerykańskich uniwersytetów stojącego przed setką studentów Politechniki Gdańskiej… “WoW“

Czy tylko Inkubator Starter coś rob w Trójmieście? NIE.

Wspomniana Politechnika Gdańska organizuje spotkania w ramach Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, ostatnio z Fido Intelligence czyli osobami, dla których świat przedsiębiorczości, Doliny Krzemowej, dotacji unijnych to dzień powszechny. Wiedza wymieniona w ciągu 60 minut spotkania z studentami często przewyższa wartość zajęć z przedsiębiorczości z całego roku.
Takie wydarzenia są cykliczne.

Czy warto kierować się na północ?

Po raz kolejny się przekonałem, że dużo ciekawsze projekty, z dużo lepszym przygotowaniem znajdują się poza mityczną Warszawą i to dzisiaj uważam za klucz do sukcesu inwestorów by właśnie takie miejsca odwiedzać i tam szukać projektów.

Znam tajemnicę tego miejsca, tajemnica tkwi w osobach. Ostatnie dwa tygodnie to szereg niezwykle udanych wydarzeń i jednego kompletnie nieudanego.

Jak przyglądniemy się bliżej organizatorzy tych wydarzeń to ludzie tworzących wydarzenia dla innych z pasji, chcących dzielić się wiedzą i to widać po tym jak te wydarzenia wyglądają i ile osób na nie przychodzi.

Nie chce pisać w szczegółach o wydarzeniu, które kosztowało kilkadziesiąt tysięcy złotych i miało ledwo 10 osób w uczestnikach. Organizatorzy czytają bloga, wiedzą, że o nich mowa. Rada dla nich – jesteście w bardzo kreatywnym mieście, nie bójcie się pytać, podchodźcie do swojej pracy z pasją, a ludzie sami przyjdą.

Polecam Trójmiasto – tutaj na prawdę dużo się dzieje, mówię jak jest Uśmiech

BTW: Arek Hajduk przed chwilą napisał na Facebooku:
“69 centrów transferu technologii, 40 parków technologicznych, 29 inkubatorów, 73 preinkubatorów/inkubatorów akademickich, 10 sieci aniołów biznesu, 68 funduszy zalążkowych.

Rok 2012. Polska.”

podsumowanie zostawię Wam! Pomyślcie tylko gdyby choć połowa działała aktywnie, jak by ten kraj wyglądał dla przedsiębiorców.

 1. Galos
  Maj 28, 2013 o 1:27 pm

  Mityczna czy nie mityczna. Ale tam można zarobić dużo więcej.

  • Maj 28, 2013 o 1:31 pm

   Nie zgodzę się. W Warszawie łatwiej zarobić więcej, ale dalej da się zarobić w Trójmieście tyle samo, a nawet i więcej. Wszystko zależy od tego co robimy. Mój przykład, jako konsultant dla dużych firm IT w wdrożeniu rozwiązań Cloud Computing więcej faktur opłacały firmy właśnie z północy polski. To dynamicznie się rozwijający rynek, na tym wygrywają młodzi ludzi i/lub co ważne…Ci, którzy mają doświadczenie zawodowe.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: