Strona główna > Mozilla > Firefox OS startuje w Polsce, a ja zastanawiam się…po co?

Firefox OS startuje w Polsce, a ja zastanawiam się…po co?

Jadę w pociągu i nudów czytam sobie artykuł na PCLab – link tutaj. Autor przytacza tam opinię/tezę jako by ten system miał szanse rynkowe i to właśnie ten fragment mnie zastanawia na tyle, że zamierzam się nad tym zastanowić.

Mam dziwne wrażenie, że niewiele osób poprawnie postrzega sferę mobilną oceniając czy dany telefon, technologia ma szansę na rynkowe przetrwanie.

Osobiście nie mam nic do tego systemu operacyjnego, uczestniczyłem w Polskim Hackatonie, byłem w San Francisco na zamkniętym spotkaniu na temat tego systemu – zrobiłem myślę, całkiem niezły research zanim zabrałem się za ocenę.

By określić czy to ma szansę należy przyjąć jakieś kryteria oceny sukcesu – dla mojego przykładu może to być udział w rynku. Uwaga – to nie jest jedyne kryterium, dla niektórych to po prostu może być ilość w mln sprzedanych słuchawek firmy X, a dla innych ilość sprzedanych licencji na software w telefonach, które produkują firmy X, Y i Z.

Udział w rynku to konsument, który chce to kupić – zaczynam od takiej tezy.

Aby konsument kupił ten telefon musi on co najmniej zbliżyć się “możliwościami” do tego co mamy dzisiaj w np.: Android czy iOS. Możliwości to nie API systemu operacyjnego, to nie super modny HTML5 na froncie, to też nie lśniący ekran – to aplikacje. Jeżeli mówię o iOS to wiadomo, że wpadam w wysoką półkę cenową, ale zmieniając obiekt westchnień na Androida wpadam w dół rynku i mogę mierzyć się z Firefox OS.

Dzisiaj jako firma, która potrzebuje aplikacji mobilnej muszę ponieść koszt kolejnej platformy, pytanie czy mi to się to opłaca i czy kiedykolwiek będzie. Proszę nie przytaczać tutaj informacji o tym, że są frameworki – PhoneGapy, bo jednak zawsze wymaga to pewnego zachodu by aplikacja na nowej platformie działała.

Nie ma aplikacji nie ma platformy, już dawno przestaliśmy tylko dzwonić i SMSować.

Historia lubi się powtarzać – na przykładzie Microsoft

Historia lubi się powtarzać i firmy niestety nie wyciągają wniosków z niej. Microsoft poległ przy Windows Phone 7.x właśnie dlatego, że nie myślał o firmach tworzących oprogramowanie, myślał o użytkownikach, którzy będą kupować telefony – efekt… kto kupi telefon, który nie ma TOPowych aplikacji, moim zdaniem niewielki procent.
Problem Windows Phone 7.x to był zmuszenie programistów na przestawienie się na języki .NETowe, przepisanie oprogramowania, utrzymanie nowych silników do aplikacji – dla wielu firm po prostu rachunek zysków i strat się nie zgadzał.

Dzisiaj mamy wersję 8.x Windows Phone. Mamy dostępny C++, dzięki temu mamy dostęp do popularnych frameworków jak Unity, w których często są budowane gry też dla Androida i iPhone – przenoszenie kodu staje się prostsze, koszty mniejsze – firmy zaczynają budować ekosystem wokół Windows Phone – dla Microsoft sukces.

Czemu więc Firefox idzie nową drogą, próbując “nauczyć” programistów nowej technologii jak to kiedyś próbował robić Microsoft? Nie wiem, ale na pewno będziemy obserwatorami tego co się stanie dalej.

Hajs się musi zgadzać – lekcja na przykładzie Angry Birds i BlackBerry

Firmy tworzące oprogramowanie i freelancerzy to nie ludzie jedzący trawę – coś do gara trzeba włożyć. Zastanawia mnie w takim razie jaka oferta jest skierowana do programistów, przechodzących na platformę Firefox OS.

Niestety całkiem nieźle jestem zorientowany jak to działa prowadząc mini-software house. Dzisiaj jeżeli planujemy wydać niezależnie aplikację, to na pewno pójdziemy w stronę:

 • iOS ( ludzie którzy płacą )
 • Android (efekt skali, masa ludzi, masa telefonów )

Dodatkowo możemy pomyśleć o Windows Phone / Windows 8 – rynek rośnie dość mocno, procenty się odbijają od dna, nie ma dużej ilości konkretnych aplikacji, jak popatrzymy na cyferki sprzedanych słuchawek może mieć sens, ale Microsoft nie jest głupi – dla tych mniej przekonanych tworzy specjalne programy:

 • darmowe telefony dla programistów
 • możliwość otrzymania od 10 do 100 tyś dolarów za przeniesienie aplikacji z Android / iOS do Windows Phone / Windows 8. Dzięki takiej pomocy kiedyś Angry Birds pojawiły się na Windows Phone. W innym wypadku nikt by nie przepisał tego na SDK WP7.
 • konkursy
 • szkolenia

Pytanie jaki pomysł ma Mozilla na programistów / firmy. Jaki ma pomysł by np: mnie przyciągnąć do platformy i zachęcić mnie do kodowania? Pytanie zostawiam otwarte.

Podsumowanie

Nie winię autora artykułu na PCLab, to po prostu powszechna opinia, która jest trochę wywrócona do góry nogami – “…teraz już tyko wystarczy zrobić kampanie marketingową”.

WP_000601

Życzę Firefox OS nie użytkowników, życzę im programistów, którzy będą pisali aplikacje na ten system, takich, którzy po pierwszej appce nie odejdą szukają bardziej lukratywnych miejsc.

Jak ktoś czyta to związany z Mozilla i zna ofertę dla programistów to proszę o kontakt, chętnie się zapoznam i spróbuję.

Kategorie:Mozilla Tagi:
 1. Lipiec 12, 2013 o 1:24 pm

  Moim zdaniem błądzisz. Wszystko zależy od rynku i użytkowników. Moja żona ma jakąś nie-topową Lumię z WP 7.5. Nie kupiła tego telefonu dlatego, że ma Windows Phone. Jeśli chodzi o aplikacje to korzysta właściwie tylko z tych, które były standardowo zainstalowane. Z resztą sama koncepcja aplikacji na telefon – choć rozumie ją – wydaje się jej mocno podejrzana i mało użyteczna. W każdym razie telefon kupiła dlatego, bo a) był tani, b) miał całkiem niezłe look-n-feel (był biały – co było ważne) i c) ogólnie dostawca GSM mocno go promował.

  Patrząc na sprzedawców z operatora, którego używam, którzy ostatnio dzwonili do mnie, żeby przedłużyć umowę i którzy traktują mnie jak idiotę… oni nie sprzedają telefonów a iOS, Androidem, Windows Phone czy czymkolwiek. Oni sprzedają „najnowocześniejszy smartfon z 3.5 calowym ekranem dotykowym, fejsbukiem i 2GB internetu za 49 zł/miesiąc”. No i śmiem twierdzić, że w realiach takiego rynku jak nasz – jeśli tylko pod tym enigmatycznym opisem, wciskaliby ludziom słuchawkę z Firefox OS, to by sporo sprzedali.

  Z resztą DOKŁADNIE ten mechanizm zadziała w przypadku Windows Phone i zaskakująco wysokich statystyk w Polsce. Przez pewien czas operatorzy po prostu wciskali nieświadomym klientom Lumie. A ludzie pamiętali z dawnych czasów, że Nokia była fajna i kupowali 🙂 Ani aplikacje, ani sklepy, ani deweloperzy nie byli im potrzebni na serio!

  Oczywiście jest grupa bardziej świadomych użytkowników – jak zawsze. Jest grupa lansiarzy, którzy chcą mieć iPhone tylko po to, żeby mieć iPhone (i też w sumie aplikacje ich nie bardzo interesują… no może gierki). No i jest grupa ludzi (moim zdaniem największa), którzy mają wywalone. Nie odróżnią za bardzo Androida od Windows Phone i wybiorą telefon z najładniejszą obudową i tapetą na ekranie startowym… i wiesz co? Mają do tego pełne prawo – jestem z nimi 🙂

  Reasumując – jeśli tylko T-Mobile się zaangażuje (czyt. jeśli dostanie tanie telefony z Firefox OS), to będzie na maksa wciskać ludziom, że to są najnowocześniejsze, super internetowe, ultra mobilne, zaskakująco odmładzające, błyszcząco innowacyjne, przenajmądrzejsze smartfony i może się udać zdobyć kilka-kilkanaście procent rynku. Czyli może nawet przeskoczyć iOS i Windows Phone w Polsce.

  • Lipiec 13, 2013 o 2:00 am

   Masz sporo racji, doskonale wiem jak operatorzy sprzedają telefony / smartphony. Ja chciałem podejść od strony developera, poruszyć pewien problem i zaatakować (może za mocne słowo) te osoby, które myślą, że aplikacje będą się robiły same na nową platformę.

   Kupić telefon to jedno, ale po czasie (za 1-2 lata) będziemy chcieli kupić nowy i pytanie czy wybierzemy podobny czy nie, albo czy polecimy po 1-2 miesiącu używania tego co mamy (bo już kupiliśmy, nie ważne czy ktoś nam wcisnął czy zrobiliśmy to świadomie) to znajomym. TO będzie win, a ten win można osiągnąć budując odpowiedni ekosystem – programistów/aplikacji.

   Firefox ma się od kogo uczyć, ostatnio dwie firmy Microsoft i BlackBerry miały dokładnie ten sam problem, każda poradziła sobie z innym skutkiem, każda walczyła o coś innego.

   ==

   Nabieram respektu do promocji Firefox OS przez T-Mobile, ale czuje też lekkie niedopasowanie do czasu. Dzisiaj szedłem tunelem między metrem centrum w Warszawie, a hotelem Novotel i cały jest wymalowany Firefox OSem – tu zdjęcia http://www.purepc.pl/urzadzenia_mobilne/urzadzenie_z_systemem_firefox_os_dostepne_w_polsce

   Okres słaby, bo metro jest zamknięte i ludzi jest o wiele wiele wiele mniej. Dalej obserwuje i czekam na opinie użytkowników i programistów.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: