Strona główna > Life Hacking > Błąd w systemie transakcyjnym IdeaBank rozdaje pieniądze. Czyżby reklamy mówiły prawdę, że to bank przyjazny przedsiębiorcom?

Błąd w systemie transakcyjnym IdeaBank rozdaje pieniądze. Czyżby reklamy mówiły prawdę, że to bank przyjazny przedsiębiorcom?

To co się stało to dostałem do dyspozycji dwa razy więcej pieniędzy niż faktycznie tam dziś miałem. Pytanie kto jest winny I czy zasadna będzie ewentualna kara za debet, na który nie mam umowy?

Pominę dzisiaj kwestię bezpieczeństwa bo jest to temat na osobny wpis, a sądzę, że gra nie warta świeczki to jednak warto wspomnieć o innym ciekawym “feature” w systemie transakcyjnym. Ten trick działa często (nie zawsze) rano, na przeglądarkach Chrome I Internet Explorer 10+.

Dzisiaj na tapecie są przelewy!

Sytuacja z życia wzięta, kwoty prawdziwe… a co, nie mam nic do ukrycia.

Schemat wydarzeń:

 • Na koncie wczoraj było 327,12zł
 • Przychodzi przelew na kwotę 2500,00zł I nie ma tu wielkiej matematyki… mam na koncie 2827,12zł.
 • Dzisiaj rano wykonuję szybkie 3 przelewy w sumie na kwotę 972,40 zł… na koncie zostaje 1854,72zł – powiedzmy, że na razie jest OK.
 • Wykonuję przelew całości tego co pozostało do innego banku I od teraz nagle na rachunku widzę znowu to co widziałem przy pierwszym zalogowaniu czyli 2827,12zł… czyli jakby wszystkie 4 przelewy nie zostały wykonane, ale historia mówi że jednak były, a hasła smsowe są na moim telefonie – nie śniło mi się!

Od teraz jest dziwnie… skoro bank mi zwrócił moje pieniadze to czemu by nie przelać całości znowu gdzieś… I co się okazuje?! Mogę! Udało się! Przychodzi hasło sms, potwierdzam I pieniądze znikają tym razem zerując mi stan konta.

Jako dowód mam historię przelewów I hasła sms do potwierdzenia tych transakcji. Komentarz pozostam innym.

Kategorie:Life Hacking
 1. Sierpień 13, 2013 o 11:24 am

  Po przeliczeniu zamknięcia dnia pewnie będziesz mieć debet i tyle. Pracowałem trochę w branży bankowej i w okół i często system bankowości elektronicznej łączy się z jakimś systemem księgowym/rozliczeniowym/core’owym i nie dość dobrze synchronizuje się komunikacja odnośnie księgowań, obciążeń rachunku itd… ale zwykle w ramach procedur zamknięcia dnia wszystko się synchronizuje 😉 Oczywiście jest to ewidentny błąd banku, który używasz… ale z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to aż takie niesamowite. Sporo pary w różnych miejscach idzie w naprawianie tego typu niespodzianek. Jedyni naprawiają to przed wdrożeniem inni (jak widać na Twoim przykładzie) po 😀 Co gorsza, często przetestowanie – czy też powtórzenie takiego scenariusza w środowisku testowym jest bardzo ciężkie – znając życie takie przypadki dzieją się przy odpowiednim obciążeniu systemu i spełnieniu kilku dziwnych warunków, na które dość trudno po prostu wpaść…

  Wszystko w sumie wynika z tego, że bankowość jest z reguły nieco trudniejsza niż się wydaje. W sensie – przelew to nie jest jeden czy dwa inserty na krzyż do SQL i tyle. Pokazuje to, że architektura tych systemów jest dość pogmatwana 🙂 ale uczciwie trzeba przyznać, że z reguły te systemy rozwijają się kilkanaście lat (są odkupywane, przejmowane, rozdzielane, integrowane, migrowane, uaktualnianie, refaktoryzowane itd…) – także trudno zrobić wszystko pięknie, prosto i elegancko.

  Tak czy inaczej – poklikaj jeszcze trochę i może uda Ci się na większą kwotę zrobić fraud 🙂 Tylko wtedy nie pisz o tym na blogu – tylko bezpośrednio do mnie. Podzielimy się jakoś, ok? 🙂

  • Sierpień 13, 2013 o 11:43 am

   Masz rację… też wiem z czego to wynika, aczkolwiek… problem leży na linii bank – klient i tego czy bank wyegzekwuje karę za przekroczenie limitu konta od klienta… czy może, czy powinien? Pytam o świadome i nieświadome działanie klienta. Niestety Pani na infolinii twierdzi, że moje pytanie jest bez uzasadnienia, nie możliwa sytuacja, nie będzie odpowiedzi.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: