Strona główna > Innowacja, Konferencje, Konkurs, PlaceChallenge, Przedsiębiorczość > Podróż bohatera czyli 8 dni wędrówki uczestników Startup Pirates Gdańsk

Podróż bohatera czyli 8 dni wędrówki uczestników Startup Pirates Gdańsk

Swoje własne przedsięwzięcie to często zwrot o 180 stopni, pozostawienie dawnego siebie I innych za sobą I odważny krok do przodu. Do przodu ku swoim marzeniom, celom I przekonaniom. To musi być silny krok, bo musi pociągnąć za Nami naszych pracowników, kontrahentów I często rodziny.

Zawsze będę kibicował wszystkim wydarzeniom, spotkaniom, eventom czy jak byśmy tego nie nazwali, które promują przedsiębiorczość, budują poduszkę bezpieczeństwa na którą można upaść z słabym pomysłem I odbić się tworząc kolejny – lepszy, które uczą, które jak by to powiedział Michał Wroczyński z Fido… minimalizują lęk.

Ostatnie 8 dni spędziłem wraz z częścią załogi moich firm (PlaceChallenge, CloudExpert) na wydarzeniu Startup Pirates Gdańsk dając w zamian trochę wiedzy, doświadczeń.

image

I czy było warto? Tak! Opinia taka jak ta za każdym razem daje mi porządnego kopa mówiącego, że jest sens pomagać przedsiębiorczości w tym kraju.

image

I na tym mógłbym skończyć wpis o tym co się dzieje w Gdańsku, ale byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do miesięcy przygotowań jakie poczynili pracownicy Inkubatora Starter,

image

którzy zafundowali firmom czas, w taki sposób by można było się czegoś nauczyć, ale też popracować w zespołach. Mało kto zdawał sobie sprawę z tego jak to wszystko się zakończy… plan wyglądał na początku trochę “przerażająco”

image

Tradycyjnie najlepsze wydarzenia zaczyna się od imprezy integracyjnej – tu nie mogło być inaczej. Jeżeli przez kolejne 8 dni ludzie mają siedzieć ze sobą w pomieszczeniu to trzeba ich trochę ze sobą poznać – tutaj okazja przydarzyła się najpierw na sesji o budowaniu zespołu, a potem na statku piratówimage

image

Niedziela to Peter Horsten I opowieść I wizji. Wizji, która powinna stać przed każdym projektem, produktem by po prostu miało to sens dla Nas jak I dla ludzi, którzy będą to finalnie kupować. Ćwiczenia, które Peter wprowadził podczas wykładu miały na celu poukładanie sobie po co w ogóle tworzymy firmę I produkt.

image

Ludzie ogarnięci wizją twardo dotkneli podłogi kiedy na scenę wszedł Marcin Pokojski, który opowiedział o tworzeniu zespołów, zarządzania zespołem I budowaniu strategii dojścia do określonych celów z ludzmi, których mamy w firmie.

image

W poniedziałek dzień rozpoczął się od Creative Morning, podczas którego Marcin Zaręba opowiadał o wpływie urządzeń mobilnych na Nasze życie. Powiem szczerze, że niektóre rzeczy przerażają mnie do teraz z tej prezentacji – ale trafił w sedno I nauczył wszystkich dlaczego ludzie używają telefonów, jak ich używają I do czego zmierzamy. Warto znać swoich użytkowników.

image

Andrzej Kiesz opowiedział o modelach biznesowych. Miałem wrażenie, że po tej prezentacji ludzie zaczęli bardziej myśleć o tym jakie produkty tworzą I jaką cenę faktycznie przykleją do nich.

image

Wtorek rozpoczynał się od mojej osoby! Miałem 2,5 godziny na zainspirowanie ludzi tym, że inwestor nie jest celem samym w sobie, że nie jest to etap w firmie, do którego powinno się dążyć, a ewentualnie dodatek, który może Nam pomóc zakcelerować skok, w górę. Najważniejszy jest produkt, klient I jego walidacja. Jeżeli uda Nam się stworzyć produkt, którego ktoś potrzebuje I go kupi od Nas inwestorzy się znajdą. Najważniejsze to to, by szukać I szukać I szukać. Ciągła rozmowa z potencjalnymi klientami to najlepszy weryfikator biznesu.

image

Zaraz po mnie wykład poprowadziła Magda I Arek Kwoska o tym jak zarządzać, zbierać I wykorzystywać kontakty biznesowe. Porywająca opowieść o tym, że biznesu samemu zrobić się nie da.

image

Środa rozczęła się z mocnym przytupem. Ludzie już wiedzieli jakie modele biznesowe są, jak budować produkt, jak budować zespół I zarządzać zadaniami. Tego dnia to czego się nauczyli to to jak mówić o swoim pomyśle… w 10 sek, 20 sek, 1 min I 5 min. Bo czas nie jest ważny, ważne jest to by mówić konkretnie – popatrzcie na zdjęcie!

image

W tym dniu też jako CloudExpert organizowaliśmy Hackaton dla wszystkich, którzy chcieli w ciągu jednej nocy zbudować z nami ciekawe rozwiązanie – 3 telefony czekały na zwycięzców więc to nie byle jaki motywator

image

W czwartek Mick Griffin opowiadał o roli marketingu, sprzedaży I PRu w firmie.

image

Radek Czyrko wkroczył na scenę w piątek I skupił na sobie wzrok jako przedstawiciel świata inwestycyjnego. Opowidział o tym czego oczekują inwestorzy, jak działają I dlaczego warto do inwestora przyjść. Piątek to był dobry moment na taką prezentację.

image

Tomasz Michalik ostudził trochę publiczność po spotkaniu z inwestorem wykładając na stół (ekran) kilka faktów z umów inwestycyjnych, opowiedział na co uważać, co warto wiedzieć I jak rozmawiać z inwestorem by czuć się pewnie – również pod względem prawnym do swojego pomysłu.

image

Sobota upłynęła Nam pod znakiem gości z Krakowa, którzy przyjechali swoim busikiem w ramach Chance on Tour

Po wykładach odbył się finał – sędziowie mieli ciężkie zadanie – poziom projektów po takim długim szkoleniu był na prawdę bardzo dobry

image

Efektem była wygrana projektów Kalefixy, ClickTrans I Smart Rental System. Szczerzę im gratuluje I się cieszę z postępów jakie poczynili.

image

Z perspektywy czasu powiem, że mało kto spodziewał się w I dniu efektu, jaki osiągnie na koniec. Te 8 dni pełne wykładów, warsztatów, rozmów I konsultacji wywarło nie mały wpływ na ludzi.

image

Całe wydarzenie cały czas wspierali mentorzy, którzy pracowali dzień I noc z pomysłami:

image

a ostatecznie oceniali sędziowie:

image

Gdańsk ma szansę stać się bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorczości, ma infrastrukturę (Inkubator Starter), ma osoby, które nie traktują swojej pracy jak pracę, to pewien rodzaj misji, w której umieszczają ludzi kreatywnych na piedestale I z nimi pracują obserwując efekty. Lubię to!

Jako CloudExpert / PlaceChallenge na pewno będziemy dalej współpracować.

image

Do następnego razu Piraci!

image

 1. Wrzesień 22, 2013 o 6:29 pm

  Kawal dobrej roboty Marcin!
  Trzeba dodac, ze to Ty razem z ekipa pracowaliscie z uczestnikami nawet po nocach. Dzieki w imieniu wszystkich, za to, ze sie wam tak bardzo chcialo.

 2. Mateusz
  Wrzesień 27, 2013 o 3:36 pm

  Mentorzy z CloudExpert spędzili z uczestnikami więcej czasu niż wszyscy inni mentorzy razem wzięci 😉

  Samo wydarzenie mega. Zauważam jedną bardzo dużą różnicę w porównaniu do np. Startup sprint. Po krótszych eventach zazwyczaj mam niedosyt wiedzy i mentoringu. Po zakończeniu piratów jedyne o czym myślę to ilość pracy, którą muszę wykonać aby przetestować wszystko czego się nauczyłem. Oby więcej takich wydarzeń!

 1. Wrzesień 26, 2013 o 12:47 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: