Strona główna > HTML5, TypeScript > Męczymy TypeScript–Wstęp

Męczymy TypeScript–Wstęp

Od kilku miesięcy komercyjnie w swoich projektach wykorzystuje to co Microsoft dumnie nazywa warstwą abstrakcji nad JavaScript. Ta warstwa abstrakcji (TypeScript) to open-source’owy projekt, który ma Nam pomóc w pisaniu trudnego w zarządzaniu i rozumieniu JavaScripta.

Pierwsze dni spędziłem rozmyślając po co używać czegoś “nad” JavaScript skoro sam JS w sobie jest trudny do zrozumienia i nauczenia. Wielu programistów ma z nim problem, nawet pracując już jakiś czas w projektach gdzie jest wykorzystywany.

 

Prawda zawsze jest gdzieś po środku i to gdzie ja widzę szansę dla TypeScript to projekty gdzie mamy programistów programujących w językach obiektowych (jak: C#) i dobrze się odnajdujących w tych realiach. A konkrety niżej:

Jaki jest główny benefit? Silne typowanie, klasy, interfejsy, polimorfizm, listy generyczne… mógłbym wymieniać i wymieniać. To wszystko brzmi podobnie do języka z stajni .NET niż JS.

Pytanie co w tym wszystkim robi Microsoft i czemu daje nam technologię, która w ogóle dotyczy języka, którego nie kontrolują. Moja odpowiedź jest dość prosta… Microsoft w momencie anulowania Silverlight skazał się na HTML5 + JS. To skazanie już powoli widać w produktach jakie wypuszcza – nowy portal Azure, Office w przeglądarce, poczta Hotmail czy choćby możliwość pisania aplikacji dla Windows 8 właśnie w tej technologii.
Uczestnicząc w wielu rozmowach wewnątrz Microsoftu czuję, że otworzyły się oczy wielu ludziom i produkt jak ten to była jedynie kwestia czasu. JS jest trudny…w zarządzaniu, trudny z punktu widzenia zasobów ludzkich – to co dostajemy tutaj to pewne uproszczenie.

Kolejne pytanie to to czy w ogóle potrzebujemy TypeScript? Odpowiedź nie jest prosta. Jeżeli rozumiemy JS i mamy zespół, który sobie doskonale z nim radzi to NIE. Jednakże to mały odsetek przypadków. Jeżeli mamy zespół, który dobrze rozumie obiektowe języki programowania – najlepiej C# – chce programować w JS mając solidne podstawy to TypeScript pozwoli im wykorzystać wiedzę, którą mają. Nie zwalnia to nikogo jednak z nauki samego JS.

Ostanie pytanie, które pewnie ma czytelnik w głowie nie znający wcześniej tej technologii… to jak to działa? Świat się nie zmienił i przeglądarki nagle nie posiadły możliwości rozumienia kolejnego języka, nie instalujemy też kolejnych plug-inów. Wszystko odbywa się poprzez kodowanie w dwóch oknach edytora. Z lewej strony piszemy kod TS, a po prawej stronie (raczej do odczytu) widzimy kod JS. Kod JS będzie linkowany do strony, a kod TS będzie pilnował byśmy nie popełniali błędów i przyśpieszał (mam nadzieje) pisanie samej aplikacji.

 

Instalacja

Na początek kilka wartościowych informacji. TypeScript instaluje się automatycznie w Visual Studio 2013 SP1 – każdy kolejny SP4 rozszerza jego funkcjonalność, ale w podstawach to jest tyle ile potrzebujemy by pracować z Visual Studio i TypeScript.

Dla osób, które mają starsze wersje Visual Studio polecam wejście na stronę internetową i doinstalowanie dodatku typescriptlang.org

 

Dodatkowo chciałbym by wszyscy doinstalowali sobie dodatek do Visual Studio o nazwie Web Essentials, który również będzie Nam potrzebny w toku tego mini-kursu.

image

Strona: http://vswebessentials.com/

 

A oto kilka przykładów obrazujących co możemy robić w TypeScript – zanim przejdziemy do szczegółów:

image

Pozostawiam Was z tym wszystkim…i do następnego!

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: