Strona główna > Azure > Microsoft może wyłączyć Ci w dowolnym momencie usługi hostowane w Windows 2008–sprawdź czy Cię to dotyczy!

Microsoft może wyłączyć Ci w dowolnym momencie usługi hostowane w Windows 2008–sprawdź czy Cię to dotyczy!

Jeden z Naszych (CloudExpert.pl) klientów zadzwonił do mnie o 4 w nocy mówiąc, że jego serwis internetowy przestał działać.

Faktycznie miał racje – serwis nie działał. Sprawa została zgłoszona do wsparcia technicznego Microsoft i w nie więcej niż kilka minut już wesoły Pan z Indii z uśmiechem na twarzy (tak wynikało z jego humoru) oświadczył, że Microsoft maszynę usunął.

1. Wsparcie techniczne Microsoft faktycznie stanęło na wysokości zadania. Dosłownie w kilka minut było wiadomo co się stało.

2. Wsparcie wyjaśniło też czemu tak się stało. Zgodnie z tym linkiem http://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/dn750850.aspx Microsoft pokazuje, że ma prawo od co najmniej 2013 roku usuwać maszyny, które nie spełniają “norm” systemu operacyjnego. Jeżeli mamy na maszynie zainstalowany system operacyjny o wersji niższej niż Windows Server 2008 R2 jest on “przedawniony”. Od 3 listopada po ponad roku ostrzegania na portalu oraz w emailach Microsoft rozpoczyna proces usuwania kłopotliwych maszyn.

 

Co należy zrobić?

Po pierwsze sprawdzić czy nie mamy maszyn, które mogą być usunięte. Najlepiej przeklikać każdą aplikację na portalu (dla pewności) i zobaczyć czy nie mamy informacji jak na obrazku poniżej o tym, że system jest przedawniony (patrz:WARNING):

image

Jeżeli mamy taki komunikat należy przejść na zakładkę Configure:

image

…zjechać na sam dół gdzie jest wybór systemu operacyjnego:

image

i zamienić go na co najmniej do wersji Windows 2008 R2:

image

i klikamy na dole na Save

image

Teraz już tylko czekamy około 5 minut i maszyna jest uruchomiona w nowszym systemie operacyjnym wspieranym przez Azure.

 

Podsumowanie

 

Nie chcę bronić ani klienta ani Microsoft. Chciałbym jedynie prosić o to by wszystkie emaile jakie przychodzą od Waszych usługodawców były chociażby wysyłane do działu IT. Czasami są tam bardzo ważne informacje i będziemy mogli uniknąć usunięcia ważnych danych z Naszej winy.

Z drugiej strony nie wiem czemu taka maszyna z starym systemem Windows nie może sobie po prostu w spokoju dogorywać na sprzęcie w serwerowni Azure…

Kategorie:Azure
 1. azuretw
  Styczeń 16, 2015 o 11:25 pm

  Marcin… Mamy 2015 rok, WS2008 to kod z okolic 2007, same kwestie bezpieczeństwa (juz nie mowie o wydajności i funkcjonalności) są wystarczającym powodem żeby nie chciec takich maszyn utrzymywać 😉

  • Styczeń 17, 2015 o 12:06 am

   Masz absolutną rację (!). TO co napisałem to ostrzeżenie. Klient, o którym mówię nie zaglądał do Panelu kilka lat (!) i po prostu nie zauważył problemu.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: